Krakowiaczek 2015 - relacja

Po raz kolejny w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie odbyły się w końcu października 2015 r. dwa ważne dla podtrzymywania tradycji ludowych przeglądy: adresowany do 5- i 6-latków XVI Małopolski Przegląd Tańca Ludowego „KRAKOWIACZEK – o krakowską czapkę” i V jubileuszowy Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych „O zielonego smoka”, na który zaprosiliśmy 3- i 4-latki.

Celem przeglądów jest podtrzymywanie tradycji tańca krakowskiego, wychowywanie w poszanowaniu tej tradycji oraz upowszechnianie i popularyzowanie polskiej kultury ludowej m.in. przez przypominanie i uczenie od nowa zapominanych pięknych zabaw ludowych. Polskie  dziecięce zabawy ludowe stanowią nie tylko cenną kulturowo-obyczajową spuściznę. Niezmiennie od pokoleń dają dzieciom pełnię radosnego, emocjonalnego przeżywania wspólnie spędzanego czasu. I tak było, ku radości organizatorów i jurorów, również w tym roku.

Łącznie w obydwu przeglądach wzięło udział  blisko 500 dzieci, prezentujących się w 24 grupach. Mali wykonawcy przyjechali z Mietniowa, Mogilan, Libertowa, Koźmic Wielkich, Tenczynka, Bukowna i Krakowa. Jurorami przeglądów, jak zawsze, były pięknie uśmiechnięte i życzliwe dla dzieci, panie choreograf znanego i cenionego zespołu Małe Słowianki - Bogusława Oleszko i  Katarzyna Witek. To one wybierały, kto z pięknie tańczących krakowiaka i prezentujących polską zabawę ludową, zasłużył na najwyższą ocenę.

Krakowskie czapki - nagrodę główną w „Krakowiaczku” w dwóch osobnych, po raz pierwszy, kategoriach wiekowych: 5- i 6- latków – jurorki przyznały w tym roku dzieciom z Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich i Samorządowego Przedszkola nr 64 z Krakowa. Drugie miejsce w kategorii 5-latków otrzymały dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 152 w Krakowie, trzecie miejsce wytańczyła grupa z Przedszkola Samorządowego nr 182 z Krakowa. Wyróżnienie otrzymały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mietniowie. W jubileuszowym V Przeglądzie „O zielonego smoka” siedem biorących w nim grup maluszków zaprezentowało siedem różnych, tradycyjnych zabaw ludowych. Znowu można było przypomnieć sobie zabawy, w które w naturalny sposób bawiło się pokolenie naszych dziadków i było to najlepszym spełnieniem celu tego przeglądu. Dzieci podziwiały inne, nieznane im zabawy, a w przerwie wspólnie bawiły się w jedną z nich. Pierwsze miejsce w tym przeglądzie zajęła grupa integracyjna z Przedszkola Samorządowego nr 182 „Przy źródełku” z Krakowa, II – dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 64 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5, III – grupa z Samorządowego Przedszkola nr 110 a wyróżnienie maluchy z Samorządowego Przedszkola nr 107 „Słoneczne nutki”.

Tradycja, którą utworzyliśmy od początku istnienia przeglądów (a to już 16 lat) polega na wręczaniu nagród bezpośrednio po zakończeniu przeglądów i ustaleniu przez jurorów wyników. Każde dziecko biorące udział w przeglądach, otrzymuje identyczną indywidualną mini nagrodę ufundowaną przez organizatora – Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu firmy DEEF – zabawki pluszowe z Gryfina. Wszystkie grupy prezentujące się w obydwu przeglądach otrzymały także, prócz symbolicznych smoków, książki do wspólnego czytania w przedszkolu, przekazane przez naszego wieloletniego  patrona medialnego i sponsora - Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”. Największe wrażenie zrobił jednak na dzieciach wielki, zielony, skrzydlaty smok – główna nagroda w Przeglądzie „O zielonego smoka”.

Po raz kolejny najważniejsze cele przeglądów - podtrzymywanie tradycji, łagodne i wczesne wejście dzieci w nurt polskiej narodowej i regionalnej kultury ludowej  oraz wspólna zabawa i radość -  zostały spełnione. Za rok znowu serdecznie zapraszamy z jeszcze lepszymi układami krakowiaka i jeszcze ciekawszymi zabawami ludowymi. Czekamy na grupy i zespoły przedszkole. Do zobaczenia!

Fotogaleria

 

Szczegółowe informacje:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, sekretariat[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u