DKK dla dorosłych: Rzeczy, których nie wyrzuciłem

25 października 2018 r., godz. 17.00
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Spotkanie poświęcone książce „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” autorstwa Marcina Wichy. Wstęp wolny.

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Właśnie tak gorszyła zacne panie. Warczała na nauczycielki. Pacyfikowała sprzedawców. Kazała milczeć antysemickim taksówkarzom. Nie reagowała na nasze: „Po co to robisz?”. [fragment książki]

Nagrody i wyróżnienia: Paszport POLITYKI 2018 - laureat, Nagroda Literacka "Nike" 2018 - nominacja, Nagroda Literacka GDYNIA 2018 - nominacja, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2018 - laureat.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

DKK tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich, który promuje czytelnictwo. Uczestnikiem DKK może być każdy – to propozycja dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Na spotkaniach rozmawia się o wrażeniach z przeczytanej lektury, o najciekawszych i najśmieszniejszych przygodach tytułowych bohaterów, o tym dlaczego warto tę książkę przeczytać i polecić ją innym. Spotykający się nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.

Zasady dyskusji:
- szanujemy opinie innych,
- nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy - im więcej różnych opinii tym lepiej,
- nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
- przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
- każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
- jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
- przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

Szczegółowe informacje:
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, biblioteka[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/biblioteka-okn
www.facebook.com/oknorwid

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u