9 czerwca 2016 r., godz. 17.00
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
Spotkanie z autorem bestsellerowych książek, specjalizującym się w okresie międzywojennym i dziejach inteligencji PRL, zorganizowane przy współpracy z Instytutem Książki. Wstęp wolny.
Sławomir Koper
Ur. 1963, historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m. in.: Tajemnic i sensacji świata antycznego, Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie, Śladami pierwszych Piastów, Wędrówek po Polsce piastowskiej, Spaceru po Lwowie, Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej. Specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i dziejach inteligencji w PRL.
W swoich książkach stara się pokazać historię "z ludzką twarzą"; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany "w szlafroku i kapciach" zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości.
Sławomir Koper w listopadzie 2013 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 r. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Autor mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem. Jedna z książek autora, Kobiety władzy PRL wydawnictwa Czerwone i Czarne, została nominowana do nagrody Bestsellery EMPIKU 2012. Ze względu na zasięg Empiku i jego popularność, Bestsellery stanowią niezwykle cenny miernik upodobań, zainteresowań kulturalnych Polaków oraz odbicie trendów na naszym rynku.
[ze strony internetowej S. Kopra]
Szczegółowe informacje:
Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, biblioteka[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/biblioteka-okn
www.facebook.com/oknorwid