Gloria

koncert mistrzejowicki 05.201615 maja 2016 r., godz. 18.00
Kościół pw. św. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach, os. Tysiąclecia 86

Koncert w ramach 21. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. W programie: Gloria A. Vivaldiego oraz Pieśni maryjne w opracowaniu T. Chmiela. Wstęp wolny.

 

Wykonawcy:

Chór i Orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza
Chór Sanktuarium św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się” (przygotowanie: M. Kluza)
Bocheński Chór Kameralny Salt Singers (przygotowanie: M. Kozłowski)
Alicja Ciesielczuk – sopran
Magdalena Niedbała – mezzosopraa
Tomasz Chmiel – dyrygent

Krakowska Młoda Filharmonia - Chór 

Powstał ponad 20 lat temu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza. Jego założycielem jest Rafał Marchewczyk - dyrygent i kierownik artystyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pod jego kierownictwem chór stał się sprawnym i doskonale funkcjonującym „instrumentem”, który posiada bogaty repertuar, a jego podstawę stanowią głównie utwory wykonywane a'capella. Chór śpiewa utwory zarówno klasyczne, jak i szeroko rozumianą muzykę rozrywkową. W swoim dorobku zespół posiada sześć płyt, a koncertował z tak wybitnymi solistami jak: O. Szwajgier, K. Tyburowska, E. Towarnicka oraz z gwiazdami estrady: H. Banaszak, M. Umer, M. Grechutą, J. Kaczmarskim, . M. Urbaniakiem,Z. Wodeckim. J. Wójcickim, B. Rybotycką. Repertuar zespołu to wielkie formy instrumentalno-wokalne: Msza C-dur „Koronacyjna”, „Requiem” W. A. Mozarta, „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego, „Nieszpory Ludźmierskie” J. K. Pawluśkiewicza i in.

W chórze rozpoczynali swoją drogę artystyczną wybitni twórcy: śpiewacy, aktorzy, dyrygenci, m. in. E. Piasecka, B. Fudalej, N. Strzelecka, D. Kwaśniewski. Zespół koncertował stwarzając oprawę muzyczną dla wielu prestiżowych wydarzeń kulturalnych. Do nich zaliczyć należy koncert w Muzeum Narodowym w Krakowie otwierający wystawę „Dąb i Laur” w 150 rocznicę pogrzebu A. Mickiewicza. Chór koncertował również poza granicami kraju, w Szwecji, Czechach, Szwajcarii, Holandii, we Włoszech, Austrii, Niemczech, na Węgrzech.

Historia jego działalności  jest bogata i piękna. Znaczące w niej miejsce miały koncerty dedykowane Janowi Pawłowi II, który w korespondencji z dyrygentem chóru dawał liczne dowody swojej pamięci i sympatii. W 1999 podczas swojej trasy koncertowej we Włoszech Krakowska Młoda Filharmonia wystąpiła na audiencji prywatnej w Castel Gandolfo, podczas której Rafał Marchewczyk wręczył Ojcu Świętemu pierwszy egzemplarz płyty zespołu „Magnum Mysterium”.

Od 2012 roku dyrygentem Chóru Krakowska Młoda Filharmonia jest Marek Kluza – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, muzyk, pedagog, który z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza związany jest od 1989 roku. Rozpoczął się nowy rozdział w działalności artystycznej chóru, który posiada tak piękne tradycje. Z nowym dyrygentem chór koncertował w Niemczech, wystąpił również z Orkiestrą Krakowska Młoda Filharmonia, z którą współpracuje na co dzień, na koncercie plenerowym w Alei Róż, w ramach cyklu Nowa Huta. Dlaczego nie?! Gwiazdą tego koncertu była znana śpiewaczka operetkowa i operowa Grażyna Brodzińska.

Krakowska Młoda Filharmnia - Orkiestra Symfoniczna 

Działa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Twórcą orkiestry, która występuje pod obecną nazwą od 1983 roku, był Rafał Jacek Delekta. Od 2000 roku orkiestra pracuje pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, obejmuje utwory różnych epok, od baroku do muzyki współczesnej, a także muzykę operową, operetkową, musicalową oraz muzykę filmową. Krakowska Młoda Filharmonia wykonuje ponad 30 koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie ale także w innych miastach Polski (m.in. Teatr Wielki oraz Teatr Muzyczny Roma w Warszawie, Studio Polskiego Radia S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Górnośląski Ośrodek Kultury w Katowicach, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Gorzowska) i Europy. Orkiestra koncertowała ze znakomitymi solistami: Konstantym Andrzejem Kulką, Elżbietą Towarnicką, Adamem Zdunikowskim, Grażyną Brodzińską, Jackiem Wójcickim, Zbigniewem Wodeckim, Lidią Jazgar, Jackiem Muzykiem, Katarzyną Oleś-Blachą, Tomaszem Kukiem, Haliną Młynkową, Jackiem Zielińskim. Współpracuje z kilkoma orkiestrami młodzieżowymi (Szwajcaria, Niemcy) i chórami, m. in. z Chórem Filharmonii Krakowskiej, Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, Chórem Mariańskim, Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego Dominanta, Chórem Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida.

Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były - premierowe wykonanie Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), oraz zdobycie w 2013 roku I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, który zorganizowała Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia.

Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie? organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, trzykrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie. W sierpniu 2014 wraz z orkiestrą Opery Krakowskiej wzięła udział w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Orkiestra nagrała kilka płyt, m. in. Polskie Pieśni Patriotyczne, Kolędy oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie pt. Nie zapomnisz mnie.

Chór Sanktuarium św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”w Krakowie

Powstał w 2012 roku z inicjatywy Kardynała Stanisława Dziwisza, oraz Kustosza Sanktuarium ks. Prałata Jana Kabzińskiego. Dyrygentem Chóru jest muzyk i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie – Marek Kluza. Głównym zadaniem zespołu jest oprawa muzyczna liturgii i uroczystości odbywających się w Sanktuarium. Chór współpracuje z Krakowską Młodą Filharmonią, a jej artystycznym efektem jest m.in. koncertowe wykonanie Requiem G.Faure.

Bocheński Chór Kameralny Salt Singers

Powstał w 2004 roku. Tworzą go pasjonaci muzyki, zarówno amatorzy jak i absolwenci szkól muzycznych. Dotąd Salt Singers współpracował z Eksperymentalną Sceną Operową w Krakowie, wielokrotnie występował w Koncertach Papieskich, brał udział w projekcie Zbigniewa Wodeckiego „Amabilis”gdzie wystąpił z H.Banaszak, B.Rybotycką, J.Wójcickim i Krakowską Młodą Filharmonią. Dyrygentem chóru jest absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie – Maciej Kozłowski. Więcej o Salt Singers na: www.mdkbochnia.pl/

Tomasz Chmiel

Dyrygent, pianista, aranżer, producent muzyczny.

Pochodzi z Rzeszowa. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu prof. Marka Koziaka. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem.

Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureat I nagrody w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Wielokrotny uczestnik seminariów Helmutha Rillinga Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, a także kursów mistrzowskich w Salzburgu oraz Południowej Irlandii. Związany z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku adiunkta. Jest dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Operą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz w Korei Płd.

Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Chopina, Karłowicza,. a także polskie piosenki przedwojenne, pieśni patriotyczne, kolędy. Opracował wykonawczo Koncert Fortepianowy T. Leszetyckiego – większość tych opracowań została nagrana i wydana na płytach. Na potrzeby orkiestr kameralnych opracował również opery Don Pasquale, Napój miłosny G. Donizettiego, Torreador L. Adama, Krakowiacy i Górale J. Stefaniego, Spiskowcy F. Schuberta, operetkę Wesoła Wdówka F. Lehara. Z wielką pasją aranżuje muzykę filmową. W roku 2013 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.


fot. A. Kalinowski

 

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

 

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u