Ile teatru w muzyce. O tym jak instrumentalista staje się performerem

28 stycznia 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Trzecie spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz”. Prowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

Muzyka od początku swego istnienia poszukuje nowych form wyrazu. Przez stulecia rozwój ten objawiał się poprzez poszerzanie dozwolonych zestawień dźwięków, poprzez odkrywanie nowych stosunków pomiędzy akordami, poprzez wynajdowanie nowych instrumentów. Dwudziesty wiek zwrócił uwagę słuchaczy na wizualną stronę wykonywania muzyki. Począwszy od eksperymentów Johna Cage'a, poprzez twórczość Mauricio Kagela, Georgesa Aperghisa, Karlheinza Stockhausena czy naszego Bogusława Schaeffera rozwija się nurt zwany teatrem muzycznym, czy też teatrem instrumentalnym. Istotą tego zjawiska jest opisanie akcji scenicznej w sposób charakterystyczny dla muzyki, dokładnie określający przebieg czasowy utworu, w przeciwieństwie do tradycyjnego scenariusza, który pozostawia dużą dowolność w kształtowaniu napięć czasowych. Zagadnienia teatru muzycznego przybliży Państwu Spółdzielnia Muzyczna Comntemporary Ensemble w Ośrodku Kultury Norwida 28 stycznia 2019 roku.

Otwórz Uszy. Tu i Teraz

Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.

W drugim sezonie cyklu postanowiliśmy pokazać postaci klasycznych już kompozytorów takich jak Krzysztof Penderecki, Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez, czy Henryk Mikołaj Górecki oraz korzenie, źródła muzyki współczesnej w formie znanej dzisiaj, czyli twórczość przedstawicieli pierwszej awangardy (Arnold Schonberg, Anton Webern, Alban Berg). Na przykładzie muzyki krajów postsowieckich i skandynawskich pokażemy wpływ jaki na muzykę wywiera kultura narodowa i przemiany społeczno-polityczne. Ponadto przybliżymy uczestnikom naszych spotkań zjawiska takie jak performans, teatr muzyczny oraz muzykę filmową, która zawsze chętnie przejmuje awangardowe rozwiązania.

Wyciągając wnioski z pierwszego sezonu spotkań „Otwórz uszy. Tu i teraz” postanowiliśmy położyć większy nacisk na związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki oraz w większym stopniu wykorzystać uczestnictwo naszych słuchaczy.

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególną uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u