18 marca 2019 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na piąte spotkanie w ramach drugiej edycji cyklu “Otwórz uszy. Tu i teraz”. Spotkanie poprowadzą muzycy ze Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.
Dla nas wszystkich muzyka, to przede wszystkim śpiew i granie na instrumentach. Jednak od początku historii muzyki niezmiernie ważne są pauzy, momenty kiedy dźwięku nie ma, czyli cisza. Wbrew pozorom jest to zjawisko skomplikowane i mające wiele różnych znaczeń. Okazuje się bowiem, że dla człowieka cisza właściwie nie istnieje. Jesteśmy w stanie sobie ją wyobrazić, ale doświadczenie ciszy absolutnej jest dla nas niedostępne. W muzyce XX i XXI wieku ten element krajobrazu dźwiękowego był eksplorowany jak nigdy wcześniej. Zgłębiali go nie tylko muzycy i kompozytorzy, ale też fizycy, psycholodzy, psychoakustycy, socjolodzy i specjaliści od reklamy i marketingu. Podczas marcowego spotkania „Otwórz uszy. Tu i teraz” oprócz prezentacji utworów muzycznych przeprowadzimy kilka eksperymentów, podczas których spróbujemy doświadczyć ciszy i znaleźć się na granicy dźwięku.
Otwórz Uszy. Tu i teraz to comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.
W drugim sezonie cyklu postanowiliśmy pokazać postaci klasycznych już kompozytorów takich jak Krzysztof Penderecki, Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez, czy Henryk Mikołaj Górecki oraz korzenie, źródła muzyki współczesnej w formie znanej dzisiaj, czyli twórczość przedstawicieli pierwszej awangardy (Arnold Schonberg, Anton Webern, Alban Berg). Na przykładzie muzyki krajów postsowieckich i skandynawskich pokażemy wpływ jaki na muzykę wywiera kultura narodowa i przemiany społeczno-polityczne. Ponadto przybliżymy uczestnikom naszych spotkań zjawiska takie jak performans, teatr muzyczny oraz muzykę filmową, która zawsze chętnie przejmuje awangardowe rozwiązania.
Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid