Szlakiem światła

5 października 2017 r., godz. 18.00
Start: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Spacer po nowohuckich neonach w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: Michał Ostasz, Aleksandra Tarczydło (blog Hip Huta). Wstęp wolny - zapisy do 3 X: j.klas@okn.edu.pl.

Spacerując po Nowej Hucie szlakiem światła neonów, zobaczymy zarówno pamiętające lata 60. ubiegłego stulecia iluminacje, jak i wpisujące się w nowy-stary trend lampy, których w tej części Krakowa zaczyna znów przybywać. Przyjrzymy się bliżej m.in. charakterystycznemu neonowi Teatru Ludowego, kolorowemu zwieńczeniu dawnego kina Świt oraz będącym nieformalnymi wizytówkami Placu Centralnego świetlistym szyldom „Markiza” oraz „Filatelistyka”. Wędrówka nie ograniczy się wyłącznie do miejsc historycznych, gdyż zobaczymy także, kto obecnie chce podkreślić swoją obecność stylowym neonem. Na trasie nie zabraknie słodkich i mniej oczywistych punktów – kawiarni Centrum, lodziarni Good Lood i Lodowa Huta, a nawet Huty Piwa i klubu Kombinator. Wycieczka będzie okazją do tego, by przyjrzeć się bliżej najbardziej charakterystycznym przedstawicielom obu tych grup. Warto jednak pamiętać, że neony najlepiej ogląda się wieczorową porą. Dopiero po zachodzie słońca można w pełni docenić ich piękno.

Michał Ostasz i Aleksandra Tarczydło – od stycznia 2015 r. prowadzą blog Hip Huta, poświęcony kawiarniom, restauracjom i ciekawym inicjatywom w najmłodszej dzielnicy Krakowa. W ten sposób próbują przekonać nowohucian i resztę świata, że w Nowej Hucie można dobrze zjeść, świetnie się bawić i oczywiście zakochać. Wejdźcie na www.hiphuta.com i zobaczcie, że NH naprawdę jest „hip”!

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Marzec 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u