Co widać na starych mapach? – prezentacja o terenach Nowej Huty

7 listopada 2017 r., godz. 18.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Wykład o dziejach terenów Nowej Huty zilustrowanych na mapach w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie. Prowadzenie: dr Mariusz Machynia. Wstęp wolny.

Mapy, dopóki są aktualne, pełnią funkcję przewodnika po terenie, gdy tracą na aktualności, nabierają charakteru źródeł historycznych. W przypadku Nowej Huty materiały kartograficzne są stosunkowo bogate i przechowywane w wielu instytucjach. Z okresu I Rzeczypospolitej warto wymienić np. plan Krakowa i okolic z ok. 1700 r., znaną mapę Rzeczypospolitej autorstwa kapitana korpusu artylerii koronnej Bartłomieja Folina z 1770 r. oraz mapę województwa krakowskiego Karola de Perthéesa. Czasy zaborów pozostawiły po sobie wiele dobrych austriackich map wykonanych dla celów wojskowych oraz bardzo cenne dla historyków mapy katastralne z XIX w. Przykładowo z jednej z nich dowiadujemy się, że Ujastkiem nazywano część terenów rolnych, na których zbudowano kombinat.

W okresie międzywojennym powstały bardzo dobre mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego, a po wojnie cały szereg planów i map różnego przeznaczenia, od pobieżnych, turystycznych, po szczegółowe, topograficzne, z militarnym przeznaczeniem.

dr Mariusz Machynia – historyk, specjalizacje: dzieje społeczne i wojskowości Polski późnonowożytnej, biografistyka, archiwoznawstwo i źródłoznawstwo XVIII–XIX w., archiwalia dotyczące RP i Polaków przechowywane w archiwach państw powstałych po rozpadzie ZSRR, historia regionalna. Zameldowany w Nowej Hucie od 1963 r.

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji i Promocji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Marzec 2023
P W Ś C Pt S N
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u