SPRAWIEDLIWA Z NOWEJ HUTY. Spotkanie z Mirosławą Gruszczyńską – mieszkanką Nowej Huty uhonorowaną medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

10 marca 2020 r., godz. 17:00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5

Mirosława Gruszczyńska poprzez osobistą relację pokaże nam skrawek okupacyjnej rzeczywistości Krakowa, która była jednak udziałem jego wszystkich mieszkańców – ich prześladowań, prób radzenia sobie z wojenną rzeczywistością, oporem pomimo ciągłego zagrożenia. Jest to także opowieść o zróżnicowanych postawach Polaków wobec prześladowań i zagłady żydowskich mieszkańców Krakowa. Wstęp wolny.

Relacje świadków historii są bardzo ważnym elementem zbiorowej pamięci historycznej - świadectwa pojedynczych ludzi zebrane razem składają się na obraz wielkich, dziejowych wydarzeń. Wspomnienia osób, które doświadczyły dramatu II wojny światowej pozwalają odejść od wielkich syntez naukowych i nadać wydarzeniom „ludzką twarz”, przechodząc od makro do mikrohistorii. Co więcej, zwłaszcza we współczesnym kontekście są one niezwykle cenne, ponieważ są ostatnim głosem odchodzącego już pokolenia.

Spotkanie ze Sprawiedliwą daje nam nie tylko możliwość bezpośredniego kontaktu z naocznym świadkiem tragicznych wojennych wydarzeń; daje nam również przestrzeń do dyskusji na ważne, ponadczasowe tematy oraz do szukania odpowiedzi na nurtujące pytania - co nią kierowało, aby nieść pomoc ryzykując własne życie? Czy się bała? Czy patrząc na wydarzenia z dzisiejszej perspektywy postąpiłaby tak samo?

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Postawa Mirosławy Gruszczyńskiej oraz jej rodziny to pięknym przykład bezinteresownego dobra, tolerancji, występowania w obronie godności drugiego człowieka pomimo różnic kulturowych czy religijnych.

Zwłaszcza w kontekście bieżącej sytuacji na świecie – konfliktów zbrojnych, kryzysów i klęsk humanitarnych - niech to spotkanie nie będzie jedynie lekcją historii, lecz stanie się punktem wyjścia do refleksji nad sprawami fundamentalnymi, jak dobro i zło, solidarność i obojętność, szacunek dla drugiego człowieka i pogarda wobec innych.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - tytuł honorowy nadawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie osobom pochodzenia nie-żydowskiego, które w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowały Żydów podczas II wojny światowej.

Szczegółowe informacje:
Magdalena Kotula
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47
m.kotula@okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u