Hawaje

7 października 2016 r., godz. 19.00
Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Ilona i Dariusz Zdziechowie opowiedzą o swojej podróży na Hawaje. Wstęp wolny.

Z siedmiu zamieszkanych wysp Hawajów w czasie niemal miesięcznej podróży zwiedziliśmy cztery. Pojechaliśmy szukać smaku Hawajów i wulkanów, więc na trasie znalazły się odludne, zalane lawą przestrzenie oraz farmy, winnice i lokalne targi żywności. Nie ominęliśmy najbardziej znanych atrakcji turystycznych, takich jak Pearl Harbor czy kanion w Waimea. Pojechaliśmy głodni i wróciliśmy... głodni.  Na każdej z wysp atrakcji było przynajmniej na drugie tyle czasu. Opowiemy o wulkanicznej Hawaii, rajskich Maui i Kauai i nowoczesnej, tętniącej miejskim życiem Oahu.

Ilona i Dariusz ZdziechowieIlona i Dariusz Zdziechowie

Małżeństwo historyków zawodowo zajmujące się promocją wiedzy na temat krajów Australii i Oceanii.

Dariusz obronił doktorat z historii Nowej Zelandii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracował w Ambasadzie Nowej Zelandii w Warszawie. Jest prezesem Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii, kuratorem wystaw oraz autorem kilku książek i artykułów, między innymi na temat polskiej diaspory wojennej z Nowej Zelandii: "Pahiatua - mała Polska małych Polaków". Jest pomysłodawcą projektu "Poland helps Poland", który ma na celu humanitarną pomoc wiosce Poland w państwie Kiribati.

Ilona w 2013 r. wydała "Kuchnię Nowej Zelandii", pierwszą polską książkę kucharską z elementami przewodnika poświęconą temu krajowi, z przedmową Petera Gordona, najwybitniejszego nowozelandzkiego szefa kuchni. Jest autorką artykułów na temat win i kuchni Pacyfiku, prowadzi wykłady, warsztaty i degustacje dań z Oceanii. Promuje produkty i wiedzę na temat krajów tego regionu poprzez własną firmę i wyspecjalizowany sklep z żywnością www.pacifickai.pl.

W 2015 r. oboje stworzyli w Krakowie Ambasadę Pacyfiku, pierwszą w Polsce restaurację serwującą dania kuchni Pacyfiku i prowadzącą szeroką działalność edukacyjną. Hawajskie opowieści można śledzić na ich nowej stronie www.kuchniahawajow.pl.

 

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub[at]kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u