Szczecin zapomniany. Szczecin ukryty. Slajdowisko Tomasza Gromowskiego

27 stycznia 2020 r., godz. 19.00
C-2 Południe Cafe, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Tomasza Gromowskiego p.t. „Szczecin zapomniany. Szczecin ukryty”, które odbędzie się w ramach cyklu Podróże z historią w tle. Cykl realizowany jest we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii Rawelin. Wstęp wolny.

Stolica Pomorza Zachodniego podzielona jest na dwie części, określane jako prawo i lewobrzeże. To zielone i nieco senne miasto na dzień dzisiejszy wydaje się z pozoru nudne i nieatrakcyjne. Raptem Zamek Książąt Pomorskich czy Wały Chrobrego. Od czasu do czasu bardziej spostrzegawcze oko dojrzy jakiś inny obiekt, nieco niepasujący… Obecnie nie widać tego co działo się z miastem w czasie II wojny światowej. Nie widać już śladów bombardowań. Nie ma już śladów po tym jak miasto płonęło, włącznie z przepływającą rzeką Odrą. Spacerując po dzielnicach Szczecina można jednak odnaleźć relikty przeszłości. Często były to efekty pracy robotników przymusowych. Szczecin to ponad 250 schronów rozlokowanych po całym mieście i jego obrzeżach.
Zapraszamy na spacer. Przejdźmy się razem, rozpoczynając podróż od północnych rubieży miasta. Zobaczymy Gocław, Golęcino czy Niebuszewo. Ale bez obaw. Przyjdzie czas na więcej.

Podróże z historią w tle
Podczas wycieczek i urlopowych podróży odwiedzamy wiele ciekawych miejsc. Podziwiając piękno przyrody lub zachwycając się wspaniałą architekturą czy klimatem zwykle mijamy często opuszczone, zdecydowanie mniej znane a także fascynujące miejsca związane z historią, zwłaszcza tą współczesną. O takich właśnie miejscach związanych głównie z architekturą militarną XIX i XX wieku na naszych slajdowiskach opowiadać będą pasjonaci tego typu turystyki. Być może te spotkania staną się inspiracją aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie np. krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach.
Współorganizatorem spotkań jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin.

Szczegółowe informacje:
Dział Animacji Kultury
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65, w. 47, animacja[at]okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Grudzień 2022
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u