W poszukiwaniu "Sztolni w Bieszczadach". Atomowa tajemnica PRL. Slajdowisko Michała Banasia

10 luty 2020 r., godz. 19:00
C-2 Południe Cafe, os. Górali 5

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na slajdowisko Michała Banasia w ramach cyklu Podróże z historią w tle. Cykl realizowany jest we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii Rawelin. Wstęp wolny.

Polska lat 70-tych - prosperita czasów Edwarda Gierka, napędzana propagandą sukcesu. Trwają wielkie inwestycje przemysłowe i infrastrukturalne. Produkuje się nowe samochody i statki, wydobywa rekordowe ilości węgla. Polak leci w kosmos! W cieniu gabinetów gen. prof. Sylwester Kaliski (Minister Nauki i komendant Wojskowej Akademii Technicznej) pracuje nad nowatorską koncepcją niewielkiego ładunku termojądrowego. Czy Polska mogła dołączyć do superelitarnego klubu państw dysponujących bronią A? Tego nigdy się nie dowiemy. Tajemnicza śmierć gen. Kaliskiego przerwała prace badawcze. Historycy rekonstruujący te zagadnienia dotarli do opisu "sztolni w Bieszczadach", która miała być naszym Semipałatyńskiem - Polskim Poligonem Atomowym. Czy sztolnia taka w ogóle istniała i gdzie mogła być usytuowana? Łącząc wiedzę geologiczną i historyczną Michał Banaś postara się udowodnić, że nie tyle sztolnia, co "dziura" i nie w Bieszczadach, ale na Przedgórzu, istniała naprawdę. Nawet zobaczymy na żywo kawałek skały z niej wydobyty.

Podróże z historią w tle
Podczas wycieczek i urlopowych podróży odwiedzamy wiele ciekawych miejsc. Podziwiając piękno przyrody lub zachwycając się wspaniałą architekturą czy klimatem zwykle mijamy często opuszczone, zdecydowanie mniej znane a także fascynujące miejsca związane z historią, zwłaszcza tą współczesną. O takich właśnie miejscach związanych głównie z architekturą militarną XIX i XX wieku na naszych slajdowiskach opowiadać będą pasjonaci tego typu turystyki. Być może te spotkania staną się inspiracją aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie np. krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach.
Współorganizatorem spotkań jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 47
k.danecka-zapala@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Grudzień 2022
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u