13 stycznia - 12 lutego 2017 r.
ARTzona OKN, os. Górali 4
Wernisaż: 13 stycznia 2017 r., godz. 19.00.
SIELANKA
Słońce, poranny, mokry wiatr od strony jeziora, zapach zaoranej ziemi, sucha słoma, żółta, zardzewiała blacha ciągnika, krowy na pastwisku...
Bodźce zmysłowe, obrazy, zapach, dźwięki, jak proustowska magdalenka, otwarły przede mną wspomnienia z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Lato spędzałam wtedy na wsi, w domu Babci. Przywołany, na wystawie, obraz wsi to połączenie apoteozy czasów dzieciństwa z obiektywnym urokiem miejsca. Urzekająca, polska przyroda – idylla.
Piękno wiejskiej przyrody w czasach PRL współistniało z niedoskonałościami wytworów ludzi: prowizorycznymi budynkami, substytutami, betonem, azbestem, obłażącą farbą, nylonem i plastikiem – z brzydotą. Jako dziecko, nie oddzielałam ich i te przeciwieństwa pozostały w mojej pamięci zespolone, na równych prawach współtworzą idealistyczne wspomnienie.
Dawny punkt skupu mleka jest osią projektu, artystyczne działania wskrzesiły echo minionego życia budynku, opuszczonego w latach 70. Znalezione w nim puste, zakurzone butelki i probówki, zostały umyte i napełnione, podczas performansu, świeżym mlekiem, na rysunkach pojawiają się potrtrety pracownic, fotografie pokazują dojenie krów i pracę w gospodarstwie produkującym mleko; obraz dopełniony zosatał akwarelowymi pejzażami z okolic punktu skupu mleka (techniką kojarzoną z wakacyjnym malowaniem w plenerze).
Kluczowym kolorem jest zieleń, pojawia się niemal we wszystkich pracach, ustawia ich gamę i klimat. Pamiętam ją z perelowskich wnętrz, ją też odnalazłam na ścianach i drzwiach obory oraz punktu skupu mleka. To kolor farby, plastikowych wiader, fartuchów, ale przede wszystkim kolor łąki i drzew. Relaksujący, kolor nadziei. Zielony w projekcie to także symbol natury.
Sielanka to utopijna wizja życia, którego rytm wyznacza słońce, deszcz, żniwa, dojenie krów...
Agnieszka Łukaszewska
Urodziła się w Krakowie w r. 1974. Brała udział w ponad 40 wystawach w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych Imprint w Warszawie, Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. Pracuje jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią oraz działaniami intermedialnymi.
1995. Ukończyła krakowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem
1995-2000. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom (z wyróżnieniem) w Pracowni Rysunku prof. Włodzimierza Kotkowskiego
2003. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa
2008. Doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
2011. Wyróżnienie na VII Triennale Rysunku Współczesnego w Lubaczowie
2015. Habilitacja
2016. Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Sztuki 44. Salon Zimowy w Radomiu
Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona[at]okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN