Obrzędy Wielkiej Nocy: palmy, Pucheroki, pisanki

31 marca i 1 kwietnia 2019 r., godz. 8.30 i 10.30 (dwie grupy)
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4

Spotkania etnograficzne prezentujące tradycje i obrzędy kultury ludowej z regionu krakowskiego dotyczące świąt Wielkiej Nocy dla zorganizowanych grup przedszkolnych (5-6 lat) i wczesnoszkolnych (klasy I-III).

Spotkania, podczas których opowiemy i porozmawiamy z dziećmi o ciekawych, wymieszanych ze sobą kościelnych, domowych i ludowych obrzędach i zwyczajach Świąt Wielkiej Nocy. Zaprezentują się Pucheroki z Trojanowic, czyli „wielkanocni kolędnicy”, a Janusz Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie zaprezentuje prywatną, międzynarodową, różnorodną kolekcję pisanek. Każda biorąca w spotkaniu grupa wykona z dostarczonych przez nas materiałów oraz z przyniesionych własnych kwiatów z bibuły, tradycyjną, wielką palmę na niedzielę palmową, którą zabierze ze sobą do przedszkola lub szkoły. Podczas spotkań ludową muzykę zagra Wojciech Karwat, a na zakończenie grupy będą mogły zrobić sobie zdjęcie z wykonawcami (potrzebny własny sprzęt fotograficzny).

Wstęp: 10 zł / dziecko

Polski Rok Obrzędowy

Cykl spotkań etnograficznych prezentujących tradycje i obrzędy kultury ludowej z regionu krakowskiego dotyczące świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Występują grupy obrzędowe przybliżające zwyczaje oraz muzykę ludową, związane z danym okresem polskiego roku obrzędowego. Przestawiamy rekwizyty, stroje i język. Spotkania mają częściowo charakter warsztatowy (dzieci tworzą np. elementy plastyki obrzędowej). Każde ze spotkań zawiera w sobie różnorodne części, wywołujące autentyczne zainteresowanie i zaangażowanie młodych odbiorców. Kontynuacja niemal dwudziestoletniego cyklu z nową energią i nowymi prowadzącymi przy wsparciu wieloletniej prowadzącej Ewy Borgosz.

Spotkania dla grup przedszkolnych (5-6 lat) i klas I-III szkół podstawowych

Terminy:

- Dawne i współczesne zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia: 10 i 11 grudnia 2019 r.
- Obrzędy Wielkiej Nocy: palmy, Pucheroki, pisanki: 31 marca i 1 kwietnia 2020 r.

• Czas trwania: ok. 1-1,5 godz.

• Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4

• Cena: 10,00 zł / dziecko
- nauczyciele i opiekunowie bezpłatnie
- honorujemy Krakowską Kartę Rodzinną 3+ i Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 50% zniżki dla posiadacza karty po jej okazaniu